mobile-call
منـو

WCMS

سیستم مدیریت محتوای وب

سیستم مدیریت محتوای وب یا Web content management system  که با اختصار WCMS نشان داده می شود.
سیستم مدیریت محتوای وب یک سیستمی است که ابزارهایی از قبل آماده ای دارد برای نوشتن مطالب ، گذاشتن عکس و لینک ها را برای یک یا چند سایت مدیریت می کند.
به کاربران این اجازه را می دهد که در طراحی سایت با دانش کم در کدنویسی بتوانند به راحتی محتوای سایت خود را ایجاد و مدیریت کنند.

یک WCMS  این امکان را در طراحی سایت می دهد که چندین نویسنده برای مدیریت محتوا در وب سایت باهم مشارکت داشته باشند و نوشته ها ، تصاویر و … به صورت خروجی را در سایت فراهم کنند.
در اکثر سیستم مدیریت محتوای وب یک پایگاه داده برای ذخیره محتوای صفحات وب استفاده می شود. این پایگاه داده برای نمایش به بازدیدکننده ها مجموعه ای از قالب های است که این قالب ها بیشتر فایل های XSLT  می باشد.

WCMS   به کاربران غیرحرفه ای اجازه می دهد با اندکی آموزش بتوانند سایت خود را ویرایش کنند.
سیستم مدیریت محتوای وب به مدیر سیستم یا توسعه دهنده وب نیاز دارد ولی در وهله اول برای کاربران غیرحرفه ای است که سایت خود را مدیریت و نگهداری کنند.

WCMS  برای مدیریت و کنترل مجموعه ای داینامیک از سایت مانند کدها HTML ، تصاویر و اشکال دیگرمدیا است. ویرایش و مدیریت جدول ها بسیار آسان است.

 

قابلیت های سیستم مدیریت محتوای وب

یک سیستم مدیریت محتوای در طراحی وب سایت دارای ویژگی های منحصر به فردی است که در زیر به برخی از قابلیت های را بررسی می کنیم.

بیشتر بخوانید :   فروشگاه آیکیا می تواند در واقعیت افزوده خرده فروشی کند؟

قالب های اتوماتیک

سیستم مدیریت محتوای وب این اجازه را می دهد که ظاهر تمام نوشته ها از یک مرکز تغییر و ویرایش کنید یعنی خروجی های استاندارد قالب به صورت اتوماتیک برای محتوای جدید به کار می رود.

کنترل دستی

برخی از سیستم مدیریت محتوای وب به گروه های کاربری اجازه می دهد که بین سایت و تعامل کاربران مدیریت داشته باشند.
برای یکسری از کاربران که ثبت نام شده هستند دسترسی بدهد یعنی کاربری به صورت ناشناس نمی تواند وارد سیستم شود یا فقط به صفحاتی دسترسی دارد.

ویرایش محتوا و سادگی

هنگامی که محتوا را از ارائه تصویری در یک سایت جدا است . سریعتر و راحت تر ویرایش و مدیریت می شود.
در سیستم های مدیریت محتوای وب بیشتر نرم افزارهای WYSIWYG Web Builder  را شامل می شود که به کاربران غیر حرفه ای این امکان را می دهد که ایجاد و ویرایش محتوا را داشته باشند.

ارتقای وب با استاندارد ها

سیستم های مدیریت محتوای وب به صورت منظم آپدیت هایی را دریافت می کند که این آپدیت ها ویژگی های جدیدی را اضافه می کند و سیستم های مدیریت را با استاندارد ها به روز رسانی می کند.

مشارکت

نرم افزارهای مدیریت سیستم محتوا در طراحی سایت به صورت یک platform باشد که امکان همکاری را می دهد
بازیابی و ویرایش محتوا توسط کاربران را فراهم می کند که به طور همزمان کاربران یک صفحه را تغییر یا در مورد آن نظر دهند.

 

 

مزایای سیستم های مدیریت محتوای وب

 1. هزینه های پایین : برخی از این سیستم ها مثل WordPress ، Drupal ، TYPO3 ، Joomla به صورت رایگان هستند یا اینکه هزینه اشتارک آنها بسیار مقرون به صرفه است.
  براساس نیاز می توانید برای این سیستم ها نرم افزار نیز خریداری کنید.
 2. سفارشی سازی راحت : صفحاتی که می سازد نیاز به کدهای زیادی ندارد . بسیاری از ابزارها در WCMS به راحتی می توان استفاده نمود و آنها را برای کاربران غیرحرفه ای و مبتدی سفارشی کرد.
 3. کاربرد آسان: این سیستم ها برای افراد غیرحرفه ای طراحی شده است .
  رابط کاربری بسیار آسان این امکان را به کاربران می دهد که بدون یادگیری کدنویسی یا برنامه نویسی ، سیستم را به روزرسانی کنند.
 4. مدیریت گردش کار : این سیستم ها این امکان کنترل بندی محتوا را دارند مثلا محتوا چه وقت ، چگونه و توسط چه کسی انتشار یابد.
  گاهی اوقات نیز به مدیران اجازه می دهند قوانینی را در این زمینه وضع کنند. این قوانین می تواند به صورت گام هایی برای وظایف هریک از مدیران باشد.
بیشتر بخوانید :   بهبود رتبه سایت در الکسا با طراحی سایت اسپیناس

 

معایب سیستم های مدیریت محتوای وب

 

 1. هزینه بالای پیاده سازی: در مقیاس بزرگتر برای پیاده سازی سیستم نیاز به برنامه ریزی ، آموزش برای کاربران سیستم های مدیریت محتوا است.
  برخی از این سیستم ها نیاز به سخت افزارهایی برای نصب را دارند. برای استفاده از این سخت افزارها هزینه مالی بیشتری خواهد داشت.
 2. هزینه نگهداری از سیستم: سخت افزارهایی که برای این سیستم ها تهیه شده است نیاز به نگهداری دارد و هزینه نگهداری ، ارتقا و بروزرسانی این ها بالا می باشد.

دیدگاه بگذارید

2 Comments on "WCMS"

avatar
  Subscribe  
newest oldest
Notify of
شیوا
Guest

ممنون عالی بود

شیوا
Guest

مرسی