Ui , ux در طراحی سایت چیست؟- طراحی سایت - طراحی وب سایت
call_espinas
mobile-call
منـو

Ui , ux در طراحی سایت چیست؟

Ui , ux در طراحی سایت چیست؟

در طراحی سایت از کلمه ui و ux خیلی استفاده میشود. شما اگر به دنبال این هستید که یک طراح خوب باشید حتما با این عنوان ها خیلی برخورد کرده اید چون خیلی از مواقع از این عنوان ها به اسم مشاغل افراد یاد میشود که به آن ux designer و ui designer گفته میشود. حالا این که تفاوت این دو در کجا با ما همراه باشید.

کلمه ux چیست؟

User experience که برمیگرده به رفتار و حالت و احساسات کاربرنسبت به یک محصول و یا سیستم مخصوص. در واقع تجربه کاربر چه از لحاظ عملی و یا احساسی نسبت به استفاده از یک محصول از اهمیت زیادی برخوردار است. چون شما سایت یا محصول یا هر چیز دیگری که تولید میکنید را با هدف استفاده مفید افراد ایجاد میکنید حالا اینکه افراد هنگام استفاده از آن چه حسی دارند را میتوان در همین بخش جا داد. که بررسی و دانش آن باعث میشود که بهره وری بالا و راحتی استفاده از سایت را برای مشتریان خود به همراه داشته باشید.

وظیفه یک طراح سایت بیش از یک طراحی سایت زیبا برای کاربر است. طراح باید هیجان و احساس کاربر را نسبت به استفاده از سایت در نظر بگیرد و سایت را به نحوی طراحی کند که کاربر هنگام استفاده از آن احساس خوبی داشته باشد و از امکانات آن به راحتی استفاده کند.

  بهترین شرکت طراحی سایت

کلمه Ui چیست؟

این کلمه مخفف عبارت user interface  است. در استفاده انسان از ماشین بخشی وجود دارد که آثار متقابل بین ماشین و انسان را بررسی میکند. که در واقع هدف اصلی این بخش استفاده موثر و کاربردی انسان از ماشین است. برعکس ux که به حس کاربر تمرکز میکند ui به نحوه ارائه محصول تمرکز دارد. در واقع سعی میکند سایت را از لحاظ ظاهری به نحوی طراحی کند تا بتواند اهداف احساسی ux را برآورده کند. به عنوان مثال طراح ui می آید یک اسلایدر در بالا صفحه طراحی میکند تا با کلیک آن وارد صفحه خاصی شود به این نحو با رابط کاربری خوب شما احساس راحتی از استفاده از سایت را به کاربر داده اید

تفاوت بین ui و ux چیست؟

این کلمات در حاضر توسط افراد غیر متخصص به اشتباه استفاده میشود و مفهوم اشتباهی از آن در ذهن دارند. به تفاوت های این دو میپردازیم

در واقع user interface شامل هر چیزی است که در صفحه به نمایش در آمده است مثل عکس و رنگ و …. ولی user experience وسیع تر از رابط کاربری است و به احساس کاربر موقع استفاده از سایت برمیگردد. فرض کنید شما در طراحی سایت اسپیناس یک سایت سفارش میدهید و به راحتی سایت به شما تحویل داده میشود و از ان استفاده میکنید و نسبت به آن حس خوبی دارید این بخش از کار ux است.

  وب سایت های معروف درتوسعه طراحی سایت (قسمت دوم)

درواقع میتوان این گونه بیان کرد که ui یک بخش کوچکی از ux است برای همین تامین کننده اهداف ux است.

همچنین این موضوع را هم میتوان گفت که ui به سلیقه مشتری و طراح هنگام طراحی برمیگردد ولی برای ux باید درخواست ها ونیاز های کاربران بررسی گردد

در انتها میتوان گفت یک طراح سایت باید دارای هر دو عنوان ui وux باشد چون داشتن سایتی زیبا که از لحاظ کارایی راحت باشد و احساس خوبی به مشتری بدهد از اهمیت زیادی برخوردار است که تکمیل کننده هم هستند.

با مقالات طراحی سایت اسپیناس همراه باشید تا با دنیای طراحی سایت بیشتر از قبل آشنا شوید

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of