چگونه طراحی سایتی در مقیاس بی بی سی داشته باشیم؟ | طراحی سایت اسپیناس
call_espinas
mobile-call
منـو
تیم تحریریه

چگونه طراحی سایتی در مقیاس بی بی سی داشته باشیم؟

bbc-sitedesign

چگونه طراحی سایتی در مقیاس بی بی سی داشته باشیم؟

در مقاله امروز می خواهیم در مورد اینکه چگونه طراحی سایت در مقیاس بی بی سی داشته باشیم برای شما شرح خواهیم داد. و در اینجا هفت تکنیک بی بی سی برای ایجاد وب سایت و چطور همزمان میلیون ها کاربر را در سایت اداره می کند برای شما شرح توضیحاتی خواهیم داد.

در سال 1948 ، بازی های المپیک برای اولین بار در تلویزیون به صورت زنده پخش شد. این واقعه پس از جنگ جهانی همزمان با رکود اقتصادی بود. بی بی سی برای اولین بار مرزهای فناوری را شکست. پوشش خبری از دو سالن در شمال لندن بزرگترین پخش را در آن زمان در بر می گیرد. این اتفاق آغاز یک انقلاب در تلویزیون بود.

bbc-sitedesign

bbc-sitedesign

ایجاد یک وب سایت رایگان

در 70 سال قبل بی بی سی در تلاش بود تا بتواند بازی های المپیک بریتانیا برای همگان نشان دهد و اما امروز طیف گسترده ای از برنامه های بی بی سی از تلویزیون و وب سایت پوشش داده می شود و بدین ترتیب است که آن را محبوب می سازد و به بیش از 100 میلیون دستگاه خدمات آنلاین می دهد که خدمت رسانی به این 100 دستگاه کار آسانی نیست و سطح بالایی از ترافیک وب را روی سیستم های اساسی خود دارد.

1. کش (حافظه پنهان ) بهترین دوستان شما هستند؟

بیایید با اصول اولیه شروع کنیم. کش یکی از مهم ترین فناوری در وب سایت های بزرگ و نگهداشت اطلاعات و محتوا است. با ذخیره سازی و کپی از اطلاعات می تواند در زمان های بعدی که نیاز به آن شد در اختیار قرار دهد . علاوه بر این تعداد درخواست را به سرور کاهش می دهد و کش این اجازه را به سرور می دهد تا به درخواست کاربران بیشتری رسیدگی کند.
هرکسی می داند که حافظه پنهان در داخل هر مروگر وب وجود دارد. برای اشتراک هر مطلب مانند CSS بین صفحات وب از حافظه پنهان استفاده می شود. کش همانند یک کاربر در بین صفحات وب سایت حرکت می کند و اجازه نمی دهد که فایل های اضافی را بارها دانلود کند. این بدین معنا ست که درخواست های کمتری سمت سرور فرستاده می شود. پس در نتیجه آزاد شدن ظرفیت برای کاربران بیشتر است.
متاسفانه ، کش نمی تواند بین کاربران به اشتراک گذاشته شود. به عبارت دیگر اگر یک میلیون کاربر به سایت دسترسی داشته باشند یک میلیون بار کش مرورگرهای آنها پر می شود. بدین معنا ست که لود سایت بر روی سرور می تواند قابل توجه باشد. به همین دلیل است که بسیاری از سایت ها در مرورگر کش می شوند که ممکن است قسمتی از سرور نباشد.

حافظه های پنهان (کش) بسیار کارآمد است که به درخواست های کاربر سریعتر عمل می کند تا به کاربران اجازه دهد درخواست های بیشتری به سوی سرور ارسال کنند. به عنوان مثال یک سرور خوب معمولا توانایی پذیرش 1000 درخواست در یک ثانیه از سوی کاربر برای دسترسی به محتوای کش شده دارد.

bbc-sitedesign

bbc-sitedesign

2. استفاده از CDN

حافظه های پنهان (کش) وب سرورهای عالی هستند اما محدودیت های خود را دارند که در آن سرور نمی تواند بارگذاری کند . برای مقابله با ان تقریبا در هر سطح ، از شبکه تحویل محتوا CDN استفاده می کند.CDN ها بیشتر از هر زمان دیگری می توانند کمک کنند به عنوان این که بخشی از خدمات آنها ابری است.
CDN ها اساسا یک کش بزرگ هستند؛ بعنوان مثال یک فروشگاه محتوا که می تواند به کاربران بدون نیاز به دسترسی به سرورهای شما خدمت کند. آنها مخصوصا برای محتویاتی هستند که اغلب تغییر نمی کنند، مانند تصاویر، فیلم ها و یا فایل های جاوا اسکریپت. در واقع، چند CDN در حال حاضر برای ارائه فایل های مشترک مانند جی کوئری به صورت رایگان ارائه می کنند..
CDN ها دارای مزایای اضافی برای شبکه توزیع محتوا در سرتاسر جهان است. به طراحی وب سایت های اجازه می دهید که در سطح بین المللی دسترسی محلی داشته باشند. یکی از دلایل استفاده از CDN به همین منظور است.

  رنگ هایی که با روح و روان انسان بازی می کند

3. اضافه کردن سرورهای بیشتر

bbc-sitedesign

bbc-sitedesign

در طول بازی های المپیک ریو، بی بی سی هزاران نفر از صفحات وب با بیش از 3000 ساعت ویدئو ارائه شده در وب سایت به تماشا نشستند.

حافظه های پنهان (ازجمله CDN) بسیار بزرگ برای محتوا هستند که معمولا محتوای شبیه هم را نشان می دهند . اما اگر تغییراتی در محتوا پیدا کند یا از فردی به فردی دیگر باشد حافظه پنهان می تواند محدود شود و محیطی امن را ایجاد کند. به عنوان مثال اگر یک صفحه وب شامل جزئیات ورود کاربر باشد حافطه های پنهان می تواند آن را به اشتراک بگذارد اما کاربر نمی تواند جزئیات کاربر دیگری را ببنید.
همه این ها بدان معنا است حتی با وجود بهترین CDN ها و حافظه های پنهان باید سرورهای وب بهتر باشد. بنابراین شما به چندین سرور نیاز خواهید داشت. داشتن چندین سرور اجازه می دهد تا وب سایت به اشتراک گذاشته شود و همچنین اشتراک روی چندین سرور از شکسته شدن لینک جلوگیری می کند.
اگر سرورهای ابری شمادر حال اجرا است. می تواند براساس تقاضا درخواست ها را ارسال کند و در مدت زمان مشخصی پردازش کند. ماهیت این سرورها انعطاف پذیری است و خدمات ابری این امکان را به شما می دهد که سرورهای بیشتری برای ترافیک بالا داشته باشید.
به عنوان مثال وب سایت بی بی سی صدها وب سرور ابری دارد که تعداد دقیق آنها مداوم براساس سطح ترافیک وب سایت در حال تغییر است. اگر یک دیتا بیس یا API از وب سایت های دیگر استفاده می کنید براساس ترافیکی بالا که دارد این را مدیریت می کند.

4. بهینه سازی نسل صفحات

بهینه سازی برای همه وب سایت ها است اما در ساده ترین سایت ها هم برخی از نسل داینامیک وجود دارد : کدی که برای ایجاد محتوا یک صفحه اجرا می شود فرآیند بهینه سازی کد این صفحه را سریعتر می کند. که سرورها را قادر می سازد تا درخواست های بیشتری را انجام دهد.
حال این سوالات پیش می آید:
آیا می توان کد بهینه را برای کارآمد تر شدن تغییر داد؟ آیا محتوای بیشتری را ذخیره می کند یا محتوای بیشتری را در اختیار کاربر قرار می دهد؟
آیا وجود دیتا بیس یا API می تواند صفحات را سرعتر کند یا باید حذف شوند؟
آیا می توان هریک از محتوا را در یک دیتا بیس ، فایل یا کش ذخیره کرد؟

5. تقسیم کار

امروزه یک منبع خوبی که در مروگرها می توانیم از آن استفاده کنیم پشتیبانی قوی از جاوا اسکریپ است. برای برخی از کارها با گرفتن سرویس گیرنده (جاوا اسکریپ درون صفحات) می توانیم میزان کارایی سرور را کاهش دهیم که این ممکن است بعنوان مزایا باشد.

شما می توانید درخواست های کمتری به صفحات ارسال کنید مثلا فیلتر کردن یک ردیف از جاوا اسکریپ در صفحه نه بر روی سرور می توانید این کار را انجام دهید. همچنین به جای داشتن صفحات بزرگ که زمان زیادی برای ایجاد آن نیاز است. صفحات کوچکتر ایجاد کنید که تنها شامل محتوای اولیه و جاوا اسکریپ و API است که برای بارگذاری صفحات به طور جداگانه استفاده می شود. فیس بوگ به طور گسترده از این سیستم استفاده می کند.
در نهایت شما را قادر می سازد همین کارها را برای همه انجام دهید. اگر یک صفحه دارای اجزای کوچکی باشد برای کاربر منحصر به فرد خواهد بود مثل سبد خرید یا پیشنهادات. به این ترتیب صفحه پایه برای همه یکسان خواهد بود و می تواند کش در آن ذخیره گردد و سرور مجبور نخواهد بود برای هر کاری دوباره درخواست بدهد.

  پایگاه داده در طراحی سایت

6. محدودیت خود را پیدا کنید؟

میلیون ها نفر از BBC News دیدن کردند که در مورد رفراندوم اشاره شده است
بنابراین شما تغییراتی ایجاد کردید که وب سایت خود را بارگذاری کنید اما چگونه باید این کار را انجام دهید؟ همیشه یک نقطه شکسته ای برای قطع وب سایت وجود دارد که شما باید بدانید چه چیزی است مثلا ترافیک بالا را برای وب سایت خود شبیه سازی کنید ببینید سایت شما چگونه این کار را انجام می دهد. این تنها راه مطمئن برای آزمایش وب سایت شما است. سایت بی بی سی تست های زیادی برای وب سایت خود انجام داده است که چگونه می تواند مقیاس پذیر باشد.
اغلب این موارد تست در شلوغ ترین زمان نیز مهم ترین هستند شلوغ ترین زمان برای وب سایت بی بی سی در حوادث مهم ورزشی یا اخبار حوادث است این تست ها به شما اطمینان را می دهد تا شما را برای روزهای شلوغ آماده کند.

7. سازش اما نه با سرعت

مسابقه انگلیس در مقابل ویلز ، شلوغ ترین لحظه برای BBC Online با میلیون های تماشاکننده در حال انجام است.
در بسیاری موارد یک وب سایت با بارگذاری تعداد زیادی از کاربران ممکن Down شود. هنگامی که سرورهای وب و پایگاه داده با ترافیک زیاد روبرو شود عملکرد آن کاهش می یابد این درست زمانی که شما عملکرد ضعیف نمی خواهید چون کاربران زیادی از وب سایت شما استقبال کرده اند و وب سایت با ترافیک بالایی مواجه شده است.
در وب سایت بی بی سی متوجه شدند که هر ثانیه بیشتر طول بکشد 10 درصد کاربران صفحه را ترک خواهند کرد. به همین دلیل اگر سرعت وب سایت بی بی سی برای بارگذاری کاهش یابد برخی از ویژگی های خود را خاموش می کند تا سرعت بارگذاری دوباره افزایش یابد. این ویژگی ها مانند یک باکس تبلیغاتی در پایین صفحه قرار دارد که همین باعث می شود که تعداد کمی از کاربران به دلیل افزایش سرعت بارگذاری از دست بدهد.
به طور خلاصه در مواقعی که ترافیک زیاد است سازشی برای این مورد در نظر می گیرند تا این سازش سرعت بارگذاری را اصلاح کند.
این هفت تکنیک به بی بی سی کمک کرده است تا یک وب سایت در مقیاس بزرگی داشته باشد که هر روز میلیون ها کاربر را می تواند مدیریت کند و آنها ثابت کرده اند بزرگترین موفقیت را در به دست آورده است و بزرگترین موفقیت آن مربوط به المپیک امسال است که برای هزاران صفحه در هر ثانیه درخواست شده است.
در سال 1948 زمانی که اولین بار المپیک از تلویزیون به صورت زنده پخش شد فقط 80 هزار تلویزیون برای دریافت این برنامه وجود داشت اما امروزه حدوداً 80 هزار گوشی هوشمند در هر نیم ساعت به فروش می رسد. رشد اینترنت همچنان شگفت انگیز است . با استفاده از این تکنیک ها وب سایت شما می تواند برای رشد شگفت انگیزی خود را آماده کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of